Tylko do końca września można zgłaszać kandydatów do nagrody Strażnik Pamięci 2017. Tygodnik „Do Rzeczy” już po raz piąty uhonoruje osoby i instytucje w szczególny sposób dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.
Zgłoszenia można przesyłać pocztą elektroniczną do 30 września 2017 r.
Laureatów poznamy podczas uroczystej gali w listopadzie 2017 r. Wcześniej Kapituła Nagrody Strażnik Pamięci wyłoni finalistów konkursu, którzy otrzymają oficjalne nominacje.
Nagroda STRAŻNIK PAMIĘCI jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii TWÓRCA wyróżnienie może otrzymać osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii INSTYTUCJA tytuł Strażnika Pamięci mogą otrzymać muzea, stowarzyszenia, fundacje, organizacje nowopowołane lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii MECENAS nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.
Partnerami strategicznymi piątej edycji konkursu Strażnik Pamięci są PKN Orlen i Energa. Partnerem głównym jest PGNiG. Partnerem wydarzenia jest Lotto, a mecenasem – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Konkurs Strażnik Pamięci odbywa się od 2013 r. Laureatami pierwszej edycji zostali twórcy serialu „Czas Honoru”, instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce” oraz Bank Zachodni WBK. W drugiej edycji nagrodzono prof. Andrzeja Nowaka, portal Polskieradio PL oraz firmę Tauron Polska Energia – za wkład w realizację filmu Jack Strong. W 2015 r. nagrody odebrali Dariusz Malejonek za projekt „Panny Wyklęte”, Reduta Dobrego Imienia oraz Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek – sponsorzy Masztu Wolności na Rondzie Zgrupowania AK Radosław w Warszawie. W czwartej edycji konkursu Strażnikami Pamięci zostali uhonorowani twórcy filmu „Wołyń”, Stowarzyszenie Memoriał oraz PWPW.
![]() |
Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw. Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych). |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola