Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zmieniamy Wielkopolskę: Szpital w Krotoszynie - europejski standard

Data publikacji: 2022-06-01, Data modyfikacji: 2022-06-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Zmieniamy Wielkopolskę: Szpital w Krotoszynie - europejski standard

W Krotoszynie o zdrowie zadbają na miarę XXI w. Dzięki pożyczce unijnej Jessica 2 (z puli Wielkopolskiego Programu Regionalnego na lata 2014-2020) powstało nowe skrzydło Szpitala Powiatowego im. Marcelego Nenckiego. Przeniosły się tu oddziały z innych części miasta, na czym korzystają pacjenci i personel medyczny.

Na nowych, kolorowych oddziałach króluje specjalistyczny sprzęt z najwyższej półki. W szczególności jest on ważny na oddziale ginekologicznym, położniczym czy OIOMI-e. Dzięki niemu można znacznie szybciej zdiagnozować problem u pacjenta oraz wcześniej wdrożyć skuteczne leczenie. Na miejscu są laboratorium, wszystkie pracownie diagnostyczne. Pacjentki mają komfortowe warunki, by rodzić aktywnie oraz w intymnych warunkach, a w trakcie porodu może wspierać je partner. Na pozostałych oddziałach czekają dwu- lub czteroosobowe sale z węzłami sanitarnymi. Na OIOMI-e sprzęt pozwala na bieżąco monitorować stan pacjenta, przez co dostarcza informacji, które ratują życie.

Z kolei w gminie Kostrzyn działają dwa zupełnie nowe żłobki, które mogą zapewnić opiekę najmłodszym mieszkańcom gminy. To szansa dla rodziców, by wrócić na rynek pracy, a opiekę nad maluchami zostawić specjalistom. Miejsca rozeszły się jak świeże bułeczki i zapełniła się także lista rezerwowa - co pokazuje skalę zapotrzebowania na takie usługi. Dzieci mogą liczyć na najwyższy standard opieki. Każdy dzień jest zaplanowany co do minuty. Opiekunki dysponują dwiema nowymi salami z pełnym wyposażeniem. Za sprawą unijnej dotacji zmniejszyły się także koszty opieki przez pierwsze 18 miesięcy funkcjonowania placówki.W dzisiejszych czasach trudno o dobrą opiekę zdrowotną i miejsce w lokalnych żłobkach, ale sytuacja się zmienia przy wsparciu z Funduszy Europejskich.

Więcej na temat inwestycji w Krotoszynie oraz gminie Kostrzyn, które zostały dofinansowane ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Programu Regionalnego na lata 2014-2020, w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę".

, Źródło artykułu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola