Belka
Środa, 14 Maja 2025   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bezpieczny pierwszak na drodze

Data publikacji: 2013-09-10, Data modyfikacji: 2013-09-10
A A AWydrukDrukuj  
 

9 września strażnicy miejscy odwiedzili Szkołę Podstawową nr 4 z pogadanką o bezpieczeństwie na drodze.

Wizyta w szkole parkowej jest pierwszą z cyklu zaplanowanych na najbliższe dni spotkań z pierwszoklasistami gminnych placówek. Z pogadanką o bezpieczeństwie strażnicy odwiedzą wszystkie szkoły podstawowe w mieście i na naszych wsiach. Będą przypominać uczniom najważniejsze dla pieszych i rowerzystów zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i wręczać wesołe znaczki odblaskowe.

W inauguracyjnym spotkaniu w SP 4 wzięli udział strażnicy Dorota Ciesiak i Marcin Hadryś oraz komendant SM Waldemar Wujczyk i zastępca burmistrza wiceburmistrz Ryszard Czuszke. W małej sali gimnastycznej czekali na nich uczniowie klas pierwszych tej placówki pod opieką nauczycielek. Dyrektor szkoły Dorota Rutkowska przedstawiła dzieciom gości, a wiceburmistrz zachęcił ich do uważnego słuchania.

Strażnicy mówili o najważniejszych rzeczach: prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię, wyposażeniu rowerów w światła, korzystaniu przy złej widoczności ze znaczków odblaskowych, unikania na ulicach nawiązywania kontaktu z obcymi osobami i właściwym zachowaniu przy spotkaniach z wałęsającymi psami. Zgłaszające się do wypowiedzi dzieci potrafiły prawidłowo odpowiedzieć na pytanie o zachowanie podczas poruszania się po drodze, a ich uwagę przyciągały barwne plansze obrazkowe, z których korzystali strażnicy.

Duże poruszenie wywołała część prelekcji na temat spotkań z psami przebywającymi na drodze bez dozoru. Wykorzystując do demonstracji jednego z uczniów, strażnik tłumaczył, jaką pozycję przybrać, kiedy nieznany pies tylko biega wokół pieszego, a jaką, kiedy mamy wrażenie, że będzie próbował atakować. Wszyscy uczniowie słuchali i splatali ręce, przygotowując się do przyjęcia pozycji żółwia.

Po wspólnym, głośnym podsumowaniu wiedzy przekazywanej na spotkaniu strażnicy rozdali pierwszoklasistom znaczki odblaskowe i plany lekcji.

(eliz)

 

 

 

 

UM Krotoszyn, Źródło artykułu: www.krotoszyn.pl, Autor zdjęć: UM Krotoszyn
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola