Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Wtorek, 8 Lipca 2025   imieniny: Elżbieta, Adrian, Edgar
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dzienny opiekun, alternatywa dla żłobków

Data publikacji: 2013-11-13, Data modyfikacji: 2013-11-13
A A AWydrukDrukuj  
 

 Dzienny opiekun to nowa forma opieki, którą wprowadziła ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3. W Mieście i Gminie Krotoszyn uruchomione zostały dwa punkty prowadzone przez dziennych opiekunów: „Tęczowy Skrzat” oraz „W krainie misia”, w których 10 dzieci od 20 tygodnia życia do 3 lat, ma zapewnioną opiekę.

Dzienny opiekun zostaje wybrany w drodze otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Burmistrza Krotoszyna. Kandydaci musieli spełnić wymagania określone w w/w ustawie tj. dać rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi, oświadczenie o niekaralności, zapewnić warunki lokalowe gwarantujące bezpieczną opiekę nad dziećmi oraz odbyć 160-godzinny program szkoleń, w tym 30 godzin praktyk z zakresu rozwoju poznawczego, psychospołecznego i motorycznego na poszczególnych etapach życia dziecka, opieki pielęgnacyjnej i zdrowotnej, zabawy jako podstawowej formy rozwoju i budowania relacji społecznych z dzieckiem.

Instytucja dziennego opiekuna to sprawdzona alternatywa dla żłobków, w których jest zbyt wiele dzieci, a za mało opiekunów, którzy mogliby poświęcić im dostateczną uwagę. Jednak podstawową kwestią jest zaufanie, jakim rodzice darzą osobę, której oddają pod opiekę swoje dziecko.

Dzienny opiekun sprawuje pieczę nad dziećmi w lokalu, do którego posiada tytuł prawny (np. akt własności, umowę najmu bądź umowę użyczenia). Jednak najważniejsze jest to, żeby opieka odbywała się w warunkach zbliżonych do domowych. Opiekunowie muszą zapewnić dzieciom osobne pomieszczenie do zabawy i odpoczynku w bezpiecznych i higienicznych warunkach, zagwarantować dzieciom właściwa opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną, prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne właściwe do wieku oraz higienicznie przygotowywać posiłki. Dzienny opiekun przy sprawowaniu opieki może korzystać z pomocy wolontariusza.

Praca jako dzienny opiekun jest nowym rozwiązaniem dla poszukujących pracy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Daje również możliwość rodzicowi opiekować się swoim dzieckiem jako jednym z grupy i równocześnie realizować się zawodowo.

Miasto i Gmina Krotoszyn pozyskała dodatkowe środki finansowe od Wojewody Wielkopolskiego w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch” - na funkcjonowanie dziennych opiekunów w kwocie 66.000,00 zł oraz dofinansowanie dotacji dla żłobka MIŚ w kwocie 98.040,00 zł.

Pozyskaną dotację gmina przeznaczyła na wynagrodzenia dla opiekunów, na zapewnienie bezpiecznego i higienicznego funkcjonowania instytucji dziennego opiekuna, oraz zakup pomocy edukacyjnych. Projekt realizowany jest do końca roku i w przypadku otrzymania dotacji z programu Maluch 2014 na przyszły rok, będzie kontynuowany. Ponadto, gmina będzie starała się pozyskać środki na utworzenie nowych miejsc u dziennych opiekunów i w żłobkach. Informacje w sprawie zapotrzebowania na tworzenie nowych miejsc prosimy kierować do Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

UM Krotoszyn, Źródło artykułu: www.krotoszyn.pl, Autor zdjęć: UM Krotoszyn
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola