Belka
Czwartek, 15 Maja 2025   imieniny: Zofia, Jan, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„Izrael-Foto Ticket”

Data publikacji: 2013-09-18, Data modyfikacji: 2013-09-18
A A AWydrukDrukuj  
 

W piątek 13.09.2013r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im.Arkadego Fiedlera odbył się wernisaż wystawy fotografii Grażyny Banaszkiewicz p.t. „Izrael-Foto Ticket”.

Grażyna Banaszkiewicz, ur. w Poznaniu w 1953 roku. Poetka, autorka tomików poezji, w tym: „Mężczyźni od których umieramy” wydanych w 1990 i 1994 roku oraz „Świat bez pomysłu” z 2010 roku. Reżyserka dokumentalnych filmów telewizyjnych o kulturze, sztuce i nauce, autorka publikacji i prezentacji z obszaru kultury życia, organizatorka wielu wystaw artystycznych, wielokrotnie nagradzana za działalność społeczną.

„Posługując się międzynarodową legitymacją dziennikarską– mówi Grażyna Banaszkiewicz- posiadając uprawnienia pilota i przewodnika po Bliskim Wschodzie i Ziemi Świętej wyłapuję obiektywem aparatu fotograficznego to, co pulsuje pod pielgrzymkowo-turystycznym wizerunkiem tego kraju”. „Wykorzystując szeroką wiedzę na temat Izraela, Ziemi Świętej autorka zdjęć oprowadza widzów po świecie poza szlakami turystycznymi, wprowadza w rejony omijane, a czasem wręcz przemilczane przed turystami. Doświadczenie dokumentalistki nie pozwala Jej przejść obojętnie obok nierówności, dysonansów, ale także codziennego życia Izraelczyków i samej Palestyny – dla mieszkańców Zachodu nie tak oczywistych. Piękno ukrytych monumentów, nowoczesność na tle krat, ortodoksyjni Żydzi obok kolorowej masy turystów, modlitwy na tle policyjnych blokad – to sam początek porywającej wyprawy z Grażyną Banaszkiewicz”.

Autorka ukazuje na swoich zdjęciach codzienność Izraela,a podczas spotkania przybliżyła zebranym historię, tradycje i współczesność tego kraju.

Wystawa wypożyczona została z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu w ramach projektu 2. „Simchat Krotoszyn” i można ja oglądać do końca września w godzinach otwarcia biblioteki.

                                                                  Tekst: Wiesława Patalas

                                                      Informacje o autorce i cytaty ze strony: www.wbp.poznan.pl

UM Krotoszyn, Źródło artykułu: www.krotoszyn.pl, Autor zdjęć: UM Krotoszyn
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola