1 sierpnia burmistrz Julian Jokś zaprosił do Urzędu Miejskiego na konferencję prasową przedstawicieli lokalnej prasy.
Tematem spotkania były: modernizacja oczyszczalni ścieków, gospodarka odpadami, przetarg na rewitalizację oraz wysoka pozycja Krotoszyna w rankingu samorządów dziennika Rzeczpospolita. Pierwszy temat został zreferowany przez wydział inwestycji. Naczelnik Andrzej Kaik wykorzystał do tego krótką prezentację multimedialną. Dzień wcześniej burmistrz Jokś podpisał w Poznaniu, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aneks do umowy o dofinansowanie inwestycji obejmującej uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Krotoszynie. Uzyskaliśmy dzięki temu rozszerzenie zakresu zadania oraz przedłużenie terminu zakończenia robót. W związku z nowymi przepisami unijnymi nasza oczyszczalnia ścieków w 2015 roku nie będzie spełniała wymaganych norm, konieczna jest jej szybka modernizacja. Roboty rozpoczną się jeszcze w tym roku, ale pełna parą ruszą w następnym.
Beneficjentem dofinansowania jest Urząd Miejski, ale pracami w oczyszczalni zajmie się PGKM. Jak wyjaśnił na konferencji prezes Michał Przybylski, modernizacja nie zakłóci normalnej pracy obiektu - przyjmowania ścieków. Rozbudowa oczyszczalni powinna zakończyć się do 31 marca 2015 roku, pół roku później zakończony zostanie rozruch (załącznik).
Drugim tematem była gospodarka odpadami w naszej gminie oraz ościennych, będących w zasięgu działania związku Ekosiódemka. Dziennikarze zostali poinformowani, że zarząd tego związku obronił w ostatnich dniach swoje stanowisko w sprawie ulg w opłatach dla rodzin mających troje i więcej dzieci*, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa kwestionowała taki system. Przekazano mediom także, że doszło już do otwarcia ofert przetargu na odbiór śmieci z terenu gmin zrzeszonych w Ekosiódemce. Jak na razie zajmują się tym, bezprzetargowo, firmy wybrane przez zarząd związku, na rozpatrzenie ofert i podpisanie nowych umów - będą to umowy półtoraroczne - władze mają czas do końca września. Prezes Przybylski w imieniu PGKM-u obsługującego obecnie teren naszej gminy oraz Kobylina, krótko przedstawił problemy związane z segregacją śmieci. Na dotyczący całego kraju problem z workami, których zaczęło brakować, nałożyły się też lokalnie kłopoty z niektórym „przedsiębiorczymi” mieszkańcami: zdarzało się, że worki rzucane przez pracowników PGKM na schody, pod domami ktoś zbierał, by potem próbować odsprzedać cały zestaw za 5 złotych. Występują też problemy z nieodpowiednimi pojemnikami na śmieci, nieprzystosowanymi do opróżniania przez samochody odbiorcze: pojemniki takie ulegają uszkodzeniu. Te nietypowe kubły są przeznaczone do innych celów, dlatego przed zakupem kubła na odpady zmieszane trzeba by się upewnić, czy jest on zgodny z normą. Poza tym w związku z dużym popytem na nowe kubły ich ceny poszybowały w ostatnim czasie w handlu znacznie w górę. Przedstawiciele PGKM-u zapewnili, że w najbliższym czasie będą mieli do sprzedaży dla mieszkańców ok. 200 dobrych pojemników w dotychczasowej cenie, uzyskali taką obietnicę od jednego z producentów. Przypomnieli także, że warto pilnować harmonogramu odbioru śmieci, bowiem zdarzyło się, że jeden z mieszkańców wystawił pomyłkowo innego dnia worki ze śmieciami, a za jego przykładem zrobili to kolejni sąsiedzi na całej ulicy. W podsumowaniu ustalili, że firma odbiera obecnie dużo więcej śmieci niż przed 1 lipca.
Prezes Ekosiódemki Ewa Obal przypomniała, że wszyscy, którym zabrakło worków do segregacji, mogą zgłosić się po nie do PGKM lub siedziby związku, w budynku Urzędu Miejskiego. Można także wystawić śmieci w swoim worku, szczególnie jeśli zebranych zostanie więcej odpadów niż planowaliśmy. Pracownicy obsługujący wozy odbiorcze zostawią wtedy przed domem tyle worków, ile zabrali napełnionych. Worki należy wystawiać wg harmonogramu, ale po napełnieniu, prosi się aby nie wystawiać półpustych.
Trzecim tematem poruszanym na konferencji był wynik przetargu ogłoszonego przez Urząd Miejski na rewitalizację centrum. Oferty złożyły trzy firmy, każda była niekompletna, dlatego wezwano oferentów do ich uzupełnienia. Po komisyjnym otwarciu ofert i ich ocenie komisja za najlepszą uznała ofertę firmy Gembiak&Mikstacki, natomiast jedna z ofert została wykluczona ze względu na istotne wady.
Na koniec burmistrz.... (wkrótce)
(eliz)
![]() |
Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw. Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych). |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola