Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Naukowcy analizują kolejne potencjalne detekcje fal grawitacyjnych

Data publikacji: 2017-08-28, Data modyfikacji: 2017-08-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Naukowcy analizują kolejne potencjalne detekcje fal grawitacyjnych

Od 30 listopada 2016 roku trwała Kampania Obserwacyjna nr 2 amerykańskiego obserwatorium fal grawitacyjnych LIGO (dwa detektory). 1 sierpnia br. dołączyło do niej europejskie obserwatorium Virgo (jeden detektor).

Jak czytamy w informacji opublikowanej przez Virgo and LIGO Scientific Collaborations, na podstawie wstępnych analiz naukowcom udało się wykryć obiecujące kandydatki na detekcje fal grawitacyjnych. Obecnie trwają dalsze badania mające na celu upewnienie się, czy detekcje te dotyczą wykrycia fal grawitacyjnych, co wymaga czasu.

Kilka dni temu media obiegły spekulacje mające swój źródło w poście na Twitterze opublikowanym przez jednego z naukowców (J. Craig Wheeler z University of Texas w Austin), który został nagłośniony przez dziennikarza z „New Scientist". Zastanawiano się, czy LIGO wykryło sygnał fal grawitacyjnych od zderzających się gwiazd neutronowych. Wcześniej wykrywano jedynie sygnały od zderzeń czarnych dziur.

Do tej pory konsorcjum LIGO i Virgo, które wspólnie analizują dane, oficjalnie ogłosiły trzy detekcje fal grawitacyjnych. Po raz pierwszy fale grawitacyjne udało się zarejestrować 14 września 2015 r., o czym poinformowano w lutym 2016 r. Druga detekcja nastąpiła pod koniec grudnia 2015 r., a ogłoszono to w czerwcu 2016 r. Trzeci przypadek miał miejsce w styczniu 2017 r., o czym dowiedzieliśmy się na początku czerwca 2017 r. We wszystkich tych trzech przypadkach fale grawitacyjne pochodziły od zlania się dwóch czarnych dziur. Jest też znana czwarta detekcja, która również może dotyczyć zderzenia czarnych dziur, ale wynik ten jest niepewny.

Fale grawitacyjne to zjawisko przewidywane przez ogólną teorię względności Alberta Einsteina. Ich źródłem są ciała poruszające się z przyspieszeniem. Przy czym, aby efekty były obserwowalne, muszą to być bardzo duże przyspieszenia i bardzo duże masy. Dlatego zgodnie z przypuszczeniami, jako pierwsze wykryto emisje fal grawitacyjnych przy zderzeniach czarnych dziur. Następne w kolejce odkryć mogą być fale grawitacyjne emitowane przy zderzeniach gwiazd neutronowych. (PAP)

PAP, Źródło artykułu: PAP, Autor zdjęć: NASA/Swift/Dana Berry.
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola