Belka
Wtorek, 29 Kwietnia 2025   imieniny: Piotr, Robert, Bogusław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ostrzeżenie meteorologiczne o silnych wiatrach!

Data publikacji: 2013-12-05, Data modyfikacji: 2013-12-05
A A AWydrukDrukuj  
 

W ramach działań w zakresie monitoringu zagrożeń, na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego nr 79, wydanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział w Poznaniu dnia 04.12.2013 r., informuję, że od godz. 15:00 dnia 05 grudnia 2013 r. do godz. 10:00 dnia 07 grudnia 2013 r., na obszarze województwa Wielkopolskiego przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 95 km/h. Wiatr południowo-zachodni i zachodni. Maksymalne porywy wiatru spodziewane są w nocy z czwartku na piątek i w piątek do godzin południowych, kiedy to wiatr w porywach może osiągać prędkość do 110 km/h. Od rana dnia 07.12.2013 wiatr stopniowo będzie słabł, do średniej prędkości 35 km/h, a w porywach do 90 km/h.

Ponadto silnym porywom wiatru towarzyszyć będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, które ze względu na prognozowane od nocy z czwartku na piątek ujemne temperatury, przyczynią się do zamarzania dróg i chodników.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%

Z uwagi na złożoną i dynamiczną sytuację meteorologiczną ostrzeżenie może zostać w każdej chwili zaktualizowane, dlatego w tym okresie należy na bieżąco śledzić prognozę pogody.

Biorąc pod uwagę potencjalne niebezpieczeństwo, zwracam się do mieszkańców o zachowanie szczególnych środków ostrożności w tym okresie, stosując się do poniższych zasad.

Jak się zabezpieczyć przed wichurą!

   * Przed wichurą należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a które mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi.

    * Nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę.

    * Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.

    * Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków.

    * Jeśli planujemy podróż samochodem to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy pogody.

    * Przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej oraz słupa energetycznego.

Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 62/725-29-21 lub alarmowy 998, a w godzinach pracy Urzędu Miejskiego do Miejsko-Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krotoszynie tel. 62/725-30-61 lub 62/722-74-86.

 

Burmistrz Krotoszyna

Julian Jokś

UM Krotoszyn, Źródło artykułu: www.krotoszyn.pl, Autor zdjęć: UM Krotoszyn
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola