Belka
Środa, 14 Maja 2025   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pamiętamy - 74. rocznica wybuchu wojny

Data publikacji: 2013-09-03, Data modyfikacji: 2013-09-03
A A AWydrukDrukuj  
 

W niedzielę 1 września obchodziliśmy 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Dla uczczenia tego dnia delegacje samorządowe, kombatanckie, przedstawiciele organizacji i młodzieży złożyły wiązanki kwiatów w miejscach pamięci.

O godz. 12.00 przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich, senator Andżeliki Możdżanowskiej, młodzieży Zespołu Szkół nr 2 z OI oraz Zespołu Szkół nr 3 tudzież poseł Maciej Orzechowski spotkali się z kwiatami na Rynku, przy tablicy na murach ratusza upamiętniającej przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Potem grupa samorządowców oddających hołd historii podzieliła się, by złożyć wiązanki kwiatów w innych miejscach pamięci.

Na skraju parku przydworcowego, pod głazem z tablicą przypominającą o ataku niemieckiego lotnictwa na pociąg ewakuacyjny w Kole, spotkali się przedstawiciele samorządu gminy, posła, pani senator oraz delegacje młodzieży Zespołu Szkół nr 1 z OI i Szkoły Podstawowej nr 8.

Pod pomnikiem 56. Pułku Piechoty Wlkp. na ulicy Mickiewicza kwiaty złożyły władze powiatu oraz reprezentacje Gimnazjum nr 4 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

Pamięć o żołnierzach 6. Pułku Artylerii Lekkiej, którzy postawiono pomnik na ulicy Piastowskiej, uczcili: Związek Kombatantów RP oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Przy Szańcu Pamięci Żołnierzy 56. Pułku Piechoty Wlkp. na ulicy Gajowej z wiązankami kwiatów stawili się uczniowie I LO im. Hugona Kołłątaja oraz przedstawciele Komendy Hufca ZHP w Krotoszynie.

Pod tablica upamiętniająca Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego złożyli kwiaty przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych i Poszkodawanych Okresu Stalinowskiego oraz delegacja młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.  

 

UM Krotoszyn, Źródło artykułu: www.krotoszyn.pl, Autor zdjęć: UM Krotoszyn
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola