Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Środa, 9 Lipca 2025   imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pokazali, że są stąd... - finał konkursu poetyckiego.

Data publikacji: 2013-11-25, Data modyfikacji: 2013-11-25
A A AWydrukDrukuj  
 

20 listopada 2013 r. w Galerii Refektarz odbył się finał konkursu poetyckiego pt.”Jestem stąd”. Zgłoszonych było 35 wierszy. W konkursie wzięło udział 32 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów. Wszyscy udowodnili, że posiadają niezwykłą wrażliwość poetycką, a w zwykłych miejscach naszego miasta potrafią znaleźć elementy, którymi winniśmy się zachwycać.

 

Przed finałem w Galerii Refektarz każda szkoła przeprowadziła eliminacje szkolne, z których do wielkiego finału dostały się maksymalnie po trzy osoby z danej placówki oświatowej
w gminie. Młodzież samodzielnie tworzyła wiersze o Krotoszynie, które następnie recytowała, najpierw przed kolegami w swoich szkołach, a następnie na wielkim finale w galerii.

 

Ta odbyła się punktualnie o godz. 10.00 i gościła młodych poetów w trzech kategoriach: klas I-III szkół podstawowych (9 osób), klas IV-VI klas podstawowych (17 osób) i gimnazjów 9 osób). Recytacji młodzieży przysłuchiwali się obecni z nimi nauczyciele prowadzący oraz specjalnie powołana na tę okazję komisja w składzie: przewodniczący Marcin Szyndrowski; radny powiatowy i emerytowany nauczyciel języka polskiego Juliusz Poczta oraz przedstawicielka starostwa, polonistka Natalia Szymura.

 

Wszystkie wiersze wzbudzały w słuchaczach zachwyt. Młodzi poeci ukazywali urokliwe miejsca Krotoszyna z jego znanymi i mniej znanymi zakątkami. Wszyscy mogli przejść się zwykłą krotoszyńską ulicą, jakich wiele jest przecież, zobaczyć Ratusz, krotoszyńskie zabytki z kościołem farnym na czele, usiąść na ławce w parku i pooglądać łabędzie czy też ujrzeć uśmiechnięte dzieci z różnych krotoszyńskich przedszkoli i szkół. – Należą wam się ogromne podziękowania za zaangażowanie i odwagę w mierzeniu się z trudną sztuką poetyckiego słowa. Pokazaliście, że jesteście stąd, z Krotoszyna, z miasta które zawsze będzie w waszych sercach i umysłach. Dziś wszyscy jesteście zwycięzcami – podsumował przewodniczący komisji. Na uwagę zasługują również formy literackie, jakie młodzież obrała w pokazaniu swoich wierszy. Mieliśmy zatem do czynienia z liryką wyznania, formą listu czy też wierszowanych miniatur poetyckich. To wszystko sprawiało, że wybór laureatów nie był wcale taki łatwy i oprócz głównych nagród za pierwsze trzy miejsca, jury przyznało również kilka wyróżnień.

 

Organizatorami imprezy byli: Krotoszyński Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Krotoszynie. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Burmistrz miasta Pan Julian Jokś. Nagrody z kolei ufundowali sponsorzy: firma Saracen z Krotoszyna, księgarnia Lektorat Plus oraz sklep komputerowy Soft z Krotoszyna.

 

Krzysztof Jezierski

 

 

UM Krotoszyn, Źródło artykułu: www.krotoszyn.pl, Autor zdjęć: UM Krotoszyn
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola