Belka
Piątek, 10 Maja 2024   imieniny: Antonina, Izydor, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Profesor Władysław Stróżewski opowiada o Krotoszynie

 
Profesor Władysław Stróżewski należy do grona najwybitniejszych współczesnych polskich filozofów. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Koźminie (z krotoszyńskiego liceum został relegowany po domalowaniu brody na portrecie Stalina) oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2003 Uniwersytet Jagielloński nadał mu godność doktora honoris causa. W 2009 r. KUL uhonorował go uroczystym odnowieniem doktoratu w związku z promocją doktorską w 1958 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. Profesor jest autorem ponad 200 prac naukowych, a jego książki weszły na stałe do kanonu lektur z zakresu filozofii. Wykłada na KUL, UJ, Akademii Muzycznej i Akademii Ignatianum w Krakowie, ma opinię doskonałego wykładowcy i pedagoga. Władysław Stróżewski często gości w Krotoszynie i zawsze z szacunkiem odnosi się do swojego rodzinnego miasta. W 1996 roku kapituła "Rzeczy Krotoszyńskiej" nadała profesorowi tytuł "Przyjaciela Krotoszyna". W czerwcu 2013 r. redakcja "Rzeczy" wystąpiła z wnioskiem o nadanie profesorowi tytułu "Honorowego Obywatela Krotoszyna". Wniosek pozytywnie zaopiniowała kapituła tytułu, a radni Rady Miejskiej w Krotoszynie podjęli 29 sierpnia 2013 r. stosowną uchwałę. Wręczenie tytułu odbyło się podczas uroczystej sesji 6 grudnia 2013 r. Więcej informacji: youtube.com/watch?v=P6feQ9rWzbo krotoszyn.pl/aktualnosci/podglad/id/8179.html krotoszyn.pl/aktualnosci/podglad/id/8749.html

 


Krotoszyn Polska
 
Data pliku video: 2016-02-22, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola