Belka
Wtorek, 29 Kwietnia 2025   imieniny: Piotr, Robert, Bogusław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wróżby andrzejkowe i coś jeszcze...

Data publikacji: 2013-12-04, Data modyfikacji: 2013-12-05
A A AWydrukDrukuj  
 

Dzieci z oddziałów „Kaczuszki”, „Motylki”, „Wesołe Żabki” i „Wiewióreczki” tegoroczne Andrzejki spędziły w Izbie Muzealnej Zdunach.
Pani Łucja Paszek zapoznała dzieci z wróżbami katarzynkowymi dla chłopców - nieco zapomnianą tradycją obchodzoną w noc z 24 na 25 listopada, w wigilię św. Katarzyny i andrzejkowymi dla dziewcząt.
Wróżby zawierały w sobie elementy kultury ludowej i tradycyjnej. Dzięki nim dzieci dowiedziały się, w jakich zawodach w przyszłości będą pracowały oraz poznały imiona wybrańców swoich serc. Dużym zainteresowaniem cieszyło się lanie wosku przez dziurkę zaczarowanego klucza. Było ono tym bardziej magiczne, że odbyło się w muzealnych podziemiach w maleńkiej kawiarence przy blasku ognia z kominka. Zabawę zakończyła wróżba pączkowa, która wyłoniła króla i królową Andrzejek.

Atrakcji nigdy dość. Dlatego też tego dnia dzieci bawiły się również w miejscowej kręgielni, gdzie miały okazję spróbowały swoich sił w bowlingu.

Była tam zdrowa rywalizacja i dobra zabawa. Zadowoleni i pełni wrażeń z nadzieją na spełnienie wróżb andrzejkowych wróciliśmy do przedszkola.

 

UM Krotoszyn, Źródło artykułu: www.krotoszyn.pl, Autor zdjęć: UM Krotoszyn
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola