Belka
Wtorek, 22 Lipca 2025   imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wystawa malarstwa krakowskich artystek w Galerii Refektarz

Data publikacji: 2013-11-13, Data modyfikacji: 2013-11-13
A A AWydrukDrukuj  
 

Galeria Refektarz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury zaprasza 18 listopada 2013 r. o godz. 17:00 na wernisaż wystawy malarstwa Doroty Wypich i Anny Lesławy Płacheckiej -krakowskich malarek dotkniętych choroba psychiczną oraz spotkanie z Aleksandrą Kożuszek autorką książki "Radość odzyskana". Wystawa wraz z szeregiem innych wydarzeń odbywa się w ramach odbywających się w Krotoszynie w dniach 18-22.11.2013 r. Wielkopolskich Dni Zdrowia Psychicznego o których więcej można przeczytać na oficjalnej stronie jednego z organizatorów Dni - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie TUTAJ!

 

Dorota Wypich - od dziecka uwielbiała rysować, marzyła o studiach na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki. Zabrakło jej jednak wiary we własne możliwości i zdecydowała się studiować italianistykę. Swoje zamiłowanie do sztuk plastycznych rozwijała przez całe życie. Jest wszechstronnie uzdolniona. Oprócz talentu plastycznego, ma zdolności muzyczne, gra na gitarze, śpiewa, pisze wiersze i piękne artykuły.

 

Jak sama mówi, choroba psychiczna dała jej szansę zrealizowania marzeń twórczych. Dzięki terapeutom trafiła na grupę malarską przy oddziale dziennym, prowadzoną przez profesjonalistkę - artystkę Małgorzatę Bundzewicz. Była to dla niej alternatywna Akademia Sztuk Pięknych, bez stresu i egzaminów. Artystka lubi rysunek czarno-biały, ale także akwarelę, która daje wiele możliwości zabawy kolorem i niezamierzone, ciekawe efekty. Rysuje realistycznie, jest to jednak ”realizm magiczny”, ponieważ lubi wplatać weń wytwory wyobraźni, senne marzenia i elementy zaskoczenia. W swojej twórczości łączy niezwykłą fantazję z subtelną wrażliwością, co stwarza specyficzny, charakterystyczny, trochę baśniowy styl.

 

Od wielu lat pełni funkcje redaktora naczelnego czasopisma „Dla nas”, który wydaje Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi w Krakowie.Różne formy jej twórczości (artykuły, wiersze i prace graficzne) z pewnością należą do najlepszych w każdym numerze. Ukazało się kilka tomików wierszy ilustrowanych przez Dorotę. Niedawno podjęła nowe wyzwanie, przyjęła propozycję Wydawnictwa Św. Stanisława i wykonała portrety świętych i błogosławionych, które znajdą się na okładkach serii „Świadkowie Chrystusa”. Artystka szuka ciągle nowych form wyrazu. Z upodobaniem szydełkuje i robi na drutach, a nawet wykonuje frywolitki - rodzaj koronki z wykorzystaniem specjalnej techniki.

 

Myślę, że możliwość wyrażania siebie w tak różny sposób i pielęgnowanie pasji pomogło Jej przezwyciężyć wiele kryzysów. Z pewnością myśl, że tworzy dla innych i przez swoją sztukę potrafi koić smutki i uspakajać dodawała jej zapału i energii do tworzenia nawet w najtrudniejszych chwilach.

 

Anna Lesława Płachecka - jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała na wydziale rzeźby i grafiki, ukończyła studia w 1982 roku ze złotym medalem. Brała udział w licznych wystawach na terenie Krakowa jak również za granicą. W swojej twórczości wyraża bogactwo przeżyć wewnętrznych wywołanych scenami z życia. Przetwarza i poddaje refleksji doświadczenia i obrazy, które jako bystra obserwatorka dostrzega w sposób intensywniejszy niż zwykli śmiertelnicy. Jej wrażliwość na piękno jest pogłębiona o świat dostępny osobom chorującym psychicznie. W swoich dziełach wyraźnie pokazuje jak zmieniał się jej nastrój, oddaje to szczególnie koloryt obrazów - od ciemnych, mrocznych połączeń barw - do jasnych, pełnych światła, które są charakterystyczne dla dzieł aktualnie powstających. Jej malarstwo i grafika nie przedstawiają tematu w sposób realistyczny, są raczej impresjami kolorystycznymi pełnymi zadumy i ciekawymi zestawieniami kształtów i figur. Nasycone są silnym ładunkiem emocjonalnym i przyciągają uwagę odbiorcy. Artystka przenosi swój zachwyt nad muzyką, spotkanymi ludźmi czy urokami miejsc, które mija, nie tylko na formy plastyczne.Bardzo chętnie wypowiada się w wierszach powstających spontanicznie pod wpływem wzruszeń i metafizycznych medytacji. Chociaż wiedzie życie samotne, aktywnie angażuje się w sprawy dużego grona przyjaciół. Misia - wierna suka - często gości w jej utworach poetyckich. W swojej twórczości wyraża wdzięczność Bogu za piękno świata rzeczywistego i dar dzielenia się jego przeżyciem poprzez sztukę.

 

Oto jeden z wierszy Anny:


I tylko łza

Co gdy muzyka

Czarownie brzmi dziś

Tak nagła

Otula i przybliża

Samą szlachetność

Tych lat

Pięknych

Tak trwają we mnie

Przychodzą w snach

Popołudniem

O zmierzchu

Gdy cicha mgła

Jesiennego wieczoru

Przynosi ukojenie

 

Aleksandra Kożuszek o sobie:

 

Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego wydziału muzykologii. Pracowałam jako nauczyciel w szkołach podstawowych w Krakowie i w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Chorowałam psychicznie od 1978 roku. Czterokrotnie byłam hospitalizowana na oddziale zamkniętym w klinice krakowskiej. Od 1985 roku - kiedy wyszłam za mąż, mieszkam we Wrocławiu. Ponad 15 lat zmagałam się z chorobą. Otrzymałam wsparcie od męża, rodziny, przyjaciół, ale też w środowisku zawodowym spotkałam się z życzliwością i zrozumieniem.
Od ok. 20 lat czuję się dobrze i jestem postrzegana jako osoba w pełni zdrowa. W 2011 roku prezentowałam swoje świadectwo na Forum Psychiatrii środowiskowej we Wrocławiu. Od tego czasu angażuję się w różne formy pomocy osobom chorującym psychicznie.

 

Od maja tego roku wspólnie z psychologiem - Aleksandrą Karaszewską prowadzę Warsztaty Export poprzez doświadczenie (EX-IN). Grupa osób po kryzysach psychicznych uczestniczy w tych zajęciach aby pozytywnie wykorzystać swoje trudne przeżycia, a także umocnić swoje dobre samopoczucie. Chcę pomagać innym, pokazując im, że pełne wyzdrowienie jest możliwe.

 

Organizatorami są: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Krotoszynie, Fundacja Concordia, Zakład Aktywności Zawodowej "Siedem" w Koźminie Wlkp., Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Psyche" w Krotoszynie, Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury - Galeria Refektarz.

 

UM Krotoszyn, Źródło artykułu: www.krotoszyn.pl, Autor zdjęć: UM Krotoszyn
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krotoszyński - powiat w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Krotoszyne.W skład powiatu wchodzą gminy: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny, zajmując powierzchnię 714,23 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Baszków, Buczyna Helenopol, Dąbrowa Smoszew, Miejski Bór i Mszar Bogdaniec), obszar chronionego krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków – Rochy, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Do zabytków zaliczają się: wiatrak koźlak z 1877 roku, zajazd z salą taneczną z II połowy XIX wieku w Kobylinie, zespół pałacowo – folwarczny z II połowy XIX wieku w Łagiewnikach, układ ruralistyczny z 1240 roku, z XVIII i XX wieku, zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa z lat 1907 -1909, zespół pałacowy z XIII wieku i stajnia folwarczna z 1905 roku w Smolicach, zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Starkowiec, zespół kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Gromnicznej z połowy XVII wieku i zespół dworski z I połowy XIX wieku w miejscowości Stary Gród, zespół pałacowy we wsi Borzęciczki, zespół dworski z 1909 roku we wsi Dębiogóra, zespół klasztorny trytyniarzy z XVIII wieku, ratusz z 1688,1890 i 1968 roku, zespół pałacowy z XVII i XIX wieku w Krotoszynie, zespół dworski w osadzie Wronów, zespół dworski z I połowy XIX wieku w Rozdrażewie, ratusz z 1743 roku i wiatrak koźlak z 1797 roku w Sulmierzycach, kuźnia z I połowy XIX wieku we wsi Baszków oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kapliczek czy cmentarzy. 

Gospodarka powiatu oparta jest na handlu, ale na tutejszą gospodarkę wpływ mają także: przemysł, budownictwo oraz rolnictwo wraz łowiectwem i  leśnictwem. Na terenie powiatu działają: KONSTAL (produkcja i montaż konstrukcji stalowych), Gembiak – Mikstacki (wykonawca kostki brukowej oraz dróg i nawierzchni masy bitumicznej), Zakład Konfekcyjny TEOMINA (producent konfekcji damskiej) czy GABI – PLAST (producent naczyń i opakowań z tworzyw sztucznych).

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK15 i DK36.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola